Bu Eğitimler Hayat Kurtaracak — Niğde Belediyesi

Bu Eğitimler Hayat Kurtaracak

Bu Eğitimler Hayat Kurtaracak

Niğde Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personeline kaza, yangın ve doğal afetlerde, tıbbı araç ve gereç olmaksızın yaralılara müdahale edebileceği ilk yardım eğitimi veriliyor. Sağlık Müdürlüğü'nün verdiği ilk yardım eğitiminde itfaiye personeline hastane ve sağlık üniteleri dışında hayat kurtarma adına yapılabilecek uygulamalar öğretiliyor.

Sağlık Müdürlüğü'nün ilk yardım eğitici eğitmenleri tarafından verilen ve 16 saat sürecek uygulamalı eğitimleri 112 Acil Ambulans Müdürlüğü Salonunda başladı. Eğitime Niğde Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nün 14 personeli katılıyor. İtfaiye personeline, hasta ve yaralının bulunduğu olay yerinin değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, kanama, yaralanma, donma ve sıcak çarpmalarında yapılacak müdahalelerle ilgili ilkyardım eğitimi veriliyor.

Uygulamalı eğitimin ardından yapılacak olan teorik sınavda başarılı olacak personele sertifika ve ilk yardım kimlik belgeleri verilecek.  Sertifikalar 3 yıl süreyle geçerli olacak. 3 yılın ardından sertifika ve ilkyardım kartı sahibi olan itfaiye personeline güncelleme eğitimi verilerek kart ve sertifikalarının süreleri uzatılacak.

Niğde İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri AKUT, jandarma ve itfaiye personeline Sağlık Bakanlığı'nın talimatları doğrultusunda ilk yardım eğitimi verdiklerini bildirdi. Yetkililer, ülkemizde meydana gelen kazaların, kalıcı sakatlıkların ve ölüm olaylarının büyük çoğunluğunun zamanında yapılamayan veya yanlış yapılan ilk yardım müdahalelerinden kaynaklandığını ifade ettiler. Eğitim alan personelin, hastane ve sağlık üniteleri dışında, tıbbı araç ve gereç olmadan olay yerinde ilk yardım yapabilecek seviyeye geleceğini anlatan yetkililer, bu eğitimlerin de hayat kurtarmaya yönelik olduğunu vurguladılar.

Video

Fotoğraflar