a
444 51 01
Çağrı Merkezi
Share
Sarıkamış Şehitleri Anıldı

 

Sarıkamış Şehitleri Anıldı


103 yıl önce düzenlenen Sarıkamış Harekatı sırasında şehit düşen askerler anısına Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’ndan Niğde Şehitliği’ne kadar yürüyüş yapıldı.

 

Belediye önünde başlayan programa Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı AK Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, AK Parti Niğde İl Başkanı Mahmut Peşin, Niğde İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Küçüktuna, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu ve bazı daire müdürleri katıldı.


Türk milletinin tarih sayfasına altın harflerle yazıldığı destanın adıdır Sarıkamış
Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Belediye Başkanı Rifat Özkan; “Vatan, milletler için çok önemlidir. Hele büyük Türk milleti için vatan mefhumu olmazsa olmazdır. Tarihe baktığımızda vatansız milletlerin olmadığını, tarihin sayfalarında gömülü kaldığını görürüz. Milletlerin her nesilde her çağda adeta sınavı var. Emperyalist güçler milletleri ayakta tutmak istemeyen hele hele büyük Türk milleti gibi yaşadığı dönemlerde adaletle hükmeden kendi yönettiği milletine sadece adalet değil bütün dünyadaki adalete de karışan mazlumların yanında yer alan zalimlerin karşısında olan büyük Türk milletini tarihten silmek için her dönem emperyalist güçler mücadele etmişler görüyoruz ki her nesil her çağda tarihimize baktığımızda bu sınavı kahramanlıkla başarıyla geçerek Türk milletini ayakta tutmuşlardır” dedi.


Belediye Başkanı Rifat Özkan; “Kıyamete kadar Türk milleti bu şekilde ayakta kalacaktır. Değerli hemşehrilerimiz gördüğümüz gibi okuduğumuz gibi tarih kitaplarında Çanakkale’de, Sarıkamış’ta ve Kurtuluş Savaşımızda o zamanki neslimiz vatan için şehit olmuştur. Biz vatan için ölenlere şehit diyoruz vatan olmazsa millet olmaz millet olmazsa bayrak olmaz, devlet olmaz onun için sadece biz değil Rabbimizde şehitlerimize ölüler demeyiniz onlar canlıdırlar onlar bizim katımızda besleniyorlardır diye şehitlerimizi cennetle muamele etmişlerdir. Sarıkamış’ta böyle bir şehitlik destanının yazıldığı, Türk milletinin tarih sayfasına altın harflerle yazıldığı destanın adıdır Sarıkamış. Kim ne derse desin Sarıkamış bir mağlubiyet değildir. Her nesilde olduğu gibi Sarıkamış yine ecdadımızın donarak ölme pahasına şehit olma pahasına vatanın o karlı dağlarında şehit odluğu destandır Sarıkamış. Onları Rabbimiz şehit olarak atletmiş bizde rahmet yad ediyoruz. Ruhları şad olsun” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen anma yürüyüşü, Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’nda başlayıp Niğde Şehitliği’nde son buldu. Anma programı duaların yapılmasının ardından Niğde Belediyesi’nin çorba ikramıyla son buldu.