a
444 51 01
Çağrı Merkezi
Share
Niğde Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi Sevinci

 

Niğde Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi Sevinci


Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın katılımıyla Niğde Belediyesi taşeron işçiler için toplu sözleşme imzalandı.


Düzenlenen imza törenine Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, Altunhisar Belediye Başkanı Erdal Sarı, Alay Belediye Başkanı Tevfik Özbek, İl Genel Başkanı Bülent Küçüktuna, AK Parti İl Başkanı Mahmut Peşin, AK Parti Belediye Başkan Adayı Emrah Özdemir, Sendika İl Başkanı Gökhan Demircioğlu, Niğde Belediyesi Başkan Yardımcıları, Belediye birim müdürleri, dernek ve kamu kurumlarının temsilcileri katıldı.

 

Davul zurna ve alkışlar eşliğinde salona giren Genel Başkan Arslan personelin tezahüratları ve yoğun ilgisiyle karşılandı.

 

Açılış konuşmasını yapan Hizmet İş Sendikası Niğde İl Başkanı Gökhan Demircioğlu; “Çok kısa zaman içerisinde teşkilatlanıp Niğde’de yetki alıp, böyle bir tören düzenleyip toplu iş sözleşmesi imzalama sürecine gelen sendikamızın toplamda 2000 üyeye ulaşmasında katkısı bulunan ve desteklerini esirgemeyen işçi sınıfının liderini, önderini Niğde’de ağırlamaktan onur duyuyoruz. Sayın Genel Başkanım Mahmut Arslan’a Genel Başkan Yardımcılarımıza, il yönetimim ve üyelerimiz adına ilimize hoş geldiniz diyorum. Genel Başkanımız Sayın Mahmut Arslan bey başta olmak üzere, Genel Başkan Yardımcılarımızın olurlarıyla Niğde’de 20 Nisan 2018 kurulan sendikamız bugün binlerce üye sayısıyla faaliyetlerine devam etmektedir. Bu kapsamda Niğde Belediyesi Personel A.Ş. ile Sendikamız arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi ile de sendikamızın genelde ki başarısını yerelde de ortaya koyduk. Genel Başkanımız Sayın Mahmut Arslan bey’in gayretleri ile Türkiye’de taşeron işçilerinde kadroya geçiş gerçekleşmişti. Taşerondan kadroya geçiş noktasında bu işin mimarları Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Genel Başkanımız Mahmut Arslan’dır. Bir milyon işçinin kadroya geçmesi emekçiler açısından bir devrimdir” dedi.

 

Başkan Demircioğlu; “Bu bakımdan öncelikle Genel Başkanımıza sizleri kadroya kavuşturmaya vesile olduğu için teşekkür ediyoruz. Çünkü bunun mücadelesini veren HAK-İŞ’tir. HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’dır. Hak Yolunda Hizmet Uğruna 40 yılını veren Genel Başkanımız Mahmut Arslan’dan Allah ondan razı olsun. Genelde ortaya konulan sendikamızın bu başarısı, Genel Başkanımız başta olmak üzere genel başkan yardımcılarımızın desteğiyle Niğde’de de devam etmektedir. Niğde’de çerçeve sözleşme dışında yetki alıp ortaya konulanda bir başarı vardır. Bu başarıda emeği olan Niğde Belediye Başkanımız Sayın Rifat Özkan’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Her zaman, "Biz, emeğe saygı, emekçiye hürmet noktasında Yunusça bir edayla Mevlananın yolundayız” diyen Yaratılmışı Yaratandan ötürü hoş gören, kim olursa olsun insan sıfatıyla dünyaya gelmiş herkesi yaratılmışların en şereflisi olarak bilen, Alnı ak, yüreği ak, emeği ak, davası Hak olan Niğde Belediye Başkanımız Sayın Rifat Özkan’a Niğde belediyesinde çalışan tüm üyelerimiz adına teşekkür ediyor, Allah ondan razı olsun diyoruz. Sözleşmemiz hayırlı mübarek olsun. Kısa zaman diliminde işçi arkadaşlarımızın emeklerinin karşılığını alabilmeleri için gece gündüz demeden gayretle çalıştık. Bundan sonrada gayretle çalışmaya devam edeceğiz. Bu çabamda bu gayretimde her zaman yanımda olan bana destek veren başta eşim olmak üzere siz işçi kardeşlerime teşekkür ediyorum. Hizmet-İş Sendikası olarak hem devletimizin hem milletimizin hem de işçimizin sonuna kadar yanındayız. İşçimize hiçbir zaman yalan söylemedik, aldatma yoluna gitmedik. İmzamız İşçinin kararıdır dedik. Önce insan önce emek diyor, hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

İşçiler tek ses oldu “Gönüllerin Başkanı Rifat Özkan”


Konuşmasına “Sayın Genel Başkanımıza bu yoğun temposuna rağmen ilimize teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum diyerek başlayan Belediye Başkanı Rifat Özkan; “bir şükran ifademizi hep beraber ifa etmemiz gerekir. Hak İş Genel Başkanımızın emeği çok. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beye defalarca  taşeronların kadroya geçmesini söyledi. Dünya tarihinde görülmemiş bir şekilde bütçeyi bir noktada emekçiden yana kullanarak geçtiğimiz yıl bu aylarda Türkiye’de bir talimat verdi. Taşeronlar kadroya geçecek dedi. Cumhurbaşkanımızın talimatı bizim yüreklerimize vurulan bir emirdi. 1 Nisan’da tüm taşeron işçilerimizi kadroya geçirdik. Allah ondan razı olsun. İşçi sendikaları bakımından mukayese ettiğimizde dünyada görülmemiş bir şey değildi. 1 milyon civarında işçinin kadroya alınması” dedi.

 

Belediye Başkanı Özkan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Hak İş Genel Başkanımız ve Niğde Belediye Başkanlığı olarak biz üzerimize düşeni yaptık. Yapılan toplu iş sözleşmesi sıradan her sendikanın belirli sürelerde yapmış olduğu sözleşme değildi. Neden? Siz taşeron işçiler her yıl sonunda formalite gibi çıkartılıp tekrar alındınız ve hep asgari ücretle başladınız, sosyal haklarınız da olmadı. Bu toplu iş sözleşmesi sizin gerçek kadrolu işçiler gibi günümüzde en son noktaya gelen hem sosyal haklarınızın alınması hem de her yıl asgari ücretle başlayan tabanda kalmış ücretlerinizi geçiminizi sağlayacak şekilde bir seviyeye ulaşmasıydı. Bu toplu iş sözleşmesi çok önemliydi. Bu toplu iş sözleşmesini yaptırmamak için gayret edenler de oldu. Ama biz sizden yana başta Genel Başkanımız Mahmut Arslan olmak üzere sendika il başkanı Gökhan Demircioğlu olmak üzere belediye başkan yardımcılarımızla birlikte çalışmalarımızı yaptık. Bu çalışmalarımızın içerisinde kendisine yürekten başarılar dilediğim Emrah Özdemir Bey’de vardı milletvekillerimizde vardı. Onlara da teşekkür ediyorum. Geldiğimiz noktada gerçekten iyi bir artış yaptık. Bunun altını da sosyal haklarınızı yıllardır sosyal hakkı almış eski kadrolulardan daha fazla noktaya getirdik. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan ise; “Bir sendikacı olarak Rifat Başkanı dinlerken belediye başkanlığından sonra sendika başkanlığını da başarılı şekilde yürütebilecek kadar emekçileri bilen, onları tanıyan emek dünyasına mesajlar veren bir konuşma yaptı. Gökhan kardeşimize görevi teslim ettiğimiz Nisan ayının sonlarına doğru hemen 1 Mayıs’ta Adana’da büyük bir organizasyonumuz vardı. Adana’da binlerce emekçinin arasında çok özel bir grup vardı. Bu grup Niğde Belediyesi çalışanlarıydı. Bizde Niğdeli emekçilerle gurur duyuyoruz bugün de aynı gurur için buradayız. Allah sizden razı olsun. Bu mücadelenin liderleri sayın Belediye Başkanımızı ve Sayın İl Başkanımızı tebrik ve teşekkür ediyorum. Hizmet İş Sendikamızı Niğde’nin en ücra köşelerine kadar taşıdıkları için, Niğde’nin en büyük işçi sendikası yaptıkları için. Allah onlardan da sizlerden de razı olsun. Bu şehir medeniyet merkezlerimizden birisi. Bu şehir milli mücadelenin, bu şehir ülkemizin birlik ve beraberliğin sembolüdür. Bu şehir Ömer Halisdemirlerin şehridir. Hak İş Konfederasyonu olarak 15 Temmuz’dan sonra yaptığımız tüm toplantılarımızda birşeyi unutmayacağız. 15 Temmuz’ u unutmadık, unutmayacağız. Hak İş 15 Temmuz mücadelesinin en başında yer alan örgütlerden birisidir” dedi.

 

Genel Başkan Mahmut Arslan; “toplu iş sözleşmesinin herşeyden önce hayırlı olmasını diliyorum. Biz adaletli olmak zorundayız hakkı teslim etmek zorundayız. Yıllar yılı taşeron şirketlerinde çalışan arkadaşlarımızın hiçbir sosyal hakkı yoktu. Mesai hakkı yoktu. Kıdem tazminatı alamıyorlardı. Bu arkadaşlarımızın iş güvenceleri yoktu. Biz bu arkadaşlarımız için 10 yıl önce yola çıktık. Yasal hiçbir hakkı olmayan kardeşlerimizle kucaklaşmak istedik. Rabbimize hamd olsun bugün 1 milyon işçinin kadroya alındığı dönemde Hak İş bunun önderliğini yaptı” dedi.

 

Toplu iş sözleşmesinin hayırlı olmasını dileyen Başkan Arslan; “Rabbim dayanışmamızı birliğimizi bütünlüğümüzü inşallah muhafaza etsin. Rabbim toplu iş sözleşmemizin hayırlar getirmesini nasip etsin. Toplu iş sözleşmesiyle elde ettiğiniz hakların helal olduğuna inanıyorum. İyi bir toplu iş sözleşmesini 3 temel esas üzerine koyuyorum.  İmzaladığımız toplu iş sözleşmesinde maaşları zamanında ödeniyorsa iyi bir iş sözleşmedir. İmzaladığımız toplu iş sözleşmesiyle alın teri ve emeğimizin karşılığını aldığımız gibi iş yerinde de güvenliğimiz sağlanıyor mu çok şükür burada iş güvenceniz de sağlanmış durumda. Üçüncüsü de iş yerinde barış ve kardeşliğimizin hüküm sürmesi. Görüyorum ki şartlarımızın hepsi gerçekleşmiş. Allah yardımcınız olsun. Kazancınız bol ve bereketli olsun. Rabbim yolunuzu aydınlatsın. Rabbim yar ve yardımcınız olsun” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından imzaların atılmasıyla tören sona erdi. Törenin ardından Hizmet İş Sendikası Niğde İl Başkanlığının açılışı dualarla yapıldı.