a
444 51 01
Çağrı Merkezi
Share
“Onur ve Gurur Günümüz Kutlu Olsun”

 

“Onur ve Gurur Günümüz Kutlu Olsun”


Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan Atatürk’ün Niğde’ye gelişinin 85. Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen programa katıldı.

 

Niğdelilerin ‘Onur Günü’ olarak adlandırdığı kutlama töreni, Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan yaptı.

 

Kent meydanındaki Atatürk Anıtı önünde yapılan kutlama törenine Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, AK Parti Niğde İl Başkanı Mahmut Peşin, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, Jandarma Komutanı Albay Garip Gümüş, siyasi partilerin temsilcileri, kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Belediye Başkanı Rifat Özkan yaptığı konuşmada; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Niğde’ye teşrifinin 85.yıldönümü münasebetiyle coşkulu kalabalığı oluşturmanızdan dolayı teşekkür ediyorum. Niğdemiz için onur ve gurur günü olarak adlettiğimiz Osmanlının küllerinden yani yedi düvelin Anadolu’da Türkleri bitirdik dediği anda Kurtuluş Savaşı’nda etrafına topladığı silah arkadaşlarıyla yeniden kurtaran Anadolu’yu yeniden vatan yapan ve Osmanlı’nın küllerinden genç bir cumhuriyet kurarak Türkiye Cumhuriyeti’ni bize hediye eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Niğde’ye gelmesi gerçekten onurdur gururdur. Niğdelilerin 85 yıl önce olduğu gibi yine aynı heyecanla aynı gururla toplanması bunun açıkça ifadesidir. 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü o zamanki vali bey ve milletvekillerimiz heyet halinde Niğde’ye davet etmişler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk daha önce Kayseri’ye geldiğinde merkezi hükümet çalışmalarından çok uzak kalması nedeniyle o zaman daveti geri çevirmiş ama sonrasında geleceğine ve bir gün Niğde’de kalacağına dair söz vermiş. Bu sözün üzerine Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1934 yılında Niğde’ye teşrif etmişler ve istasyonda halkımız çok büyük coşku ve sevgiyle yollarına halılar sererek kendisini karşılamışlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk halkevinde bir toplantı yapmış. Niğdemizin o zamanki sorunlarını, o zamanki çalışmalar üzerinde değerlendirmeler yapılmış, fener alayları düzenlenmiş akşam şenlikler yapılmış. Gazi Mustafa Kemal Atatürk için birçok yerler hazırlanmasına rağmen gayet mütevazi bir şekilde trende kendisine ait vagonda uyuyacağını ifade etmiştir. Niğde’nin sorunları anlatılırken özellikle Çiftehan kaplıcalarının durumunun iyi olmadığını, halkın termal kaplıcadan istifade edemediği söylendiğinde hassasiyet göstermiş, kaplıcayı gezmiş. O zamanki vali beye özel idare burada gerekli yatırımları yapsın hem gelir kaynağı oluşturulsun hem de halkımız istifade etsin diye talimatlar vermiş ve Niğde’den ayrılmıştır” dedi.

 

Başkan Özkan; “Atatürk’ün Niğde’ye gelişi elbette Niğde için onur ve kıvanç günü. Ama Atatürk diğer türk büyüklerimiz gibi özellikle ülkesini kurduktan sonra milletinin önüne belirli hedefler koyan -türk büyüklerinden biridir. Atatürk’ün koyduğu hedefler muasır medeniyetlerin daha önüne daha ilerisinde Türk milletinin gitmesi hedefidir. Beni tük doktorlarına emanet edin diyor. Ama bunu söylerken Atatürk’te katiyyen yabancı düşmanlığı yok. Öyle olsa yurtta sulh, cihanda sulh diyebilir mi? Ülkesine ve dünyaya barışı bir sloganla ilan eden büyük lider elbette yabancı düşmanlığı olmaz. Beni türk doktorlarına emanet edin derken sağlık ve tıp alanında benim ülkemi muasır medeniyetlerin ilerisine taşıyın diyerek hedef gösteriyor.  Liderler milletlerinin önüne hedef koyarlar ama bunu boş bir sloganla söylemezler. Osmanlı döneminde yedi düvel bir imaj meydana getirirken Atatürk diyor ki bu millete mandacılık ve esaret yakışmaz. Türk milleti köle olmaz ya istiklal ya ölüm diyerek ordunun önünde kendisi yürüyor. Ecdadımızda Alparslan’dan Fatih’e kadar kölecilik ve mandacılık göremeyiz. Türk milletinin iki tane yolu vardır.  Vatan için ya ölür ya yaşar. Üçüncü yol türk milletinin  karakterinde yoktur. Atatürk bunun için kurtuluş savaşını   başardı. Böylesine bir liderin Niğdemizi ziyaret etmesi onur günü ve gurur günüdür. Şimdi de aynı şekilde yine o hedeflerle özellikle milli ve yerli duruş Atatürk’ün ve onun önderliğinde Türk milletinin karakteri, milli ve yerli duruş. Yaparsak kendimiz yaparız. Atatürk hedeflerinde muasır medeniyetlerin üstünü gösterdiğinde IMF kapılarında borç dilenmeyin, kendi ülkemizin mallarıyla yapın demektir muasır medeniyetlerin ilerisi. Şimdi ülkeyi yönetenlerin hedeflerinde de bu var. Güneydoğu da özellikle ülkemizi sadece askeri olarak değil ekonomik olarak yıkmaya çalışanların fikirleri öne koydukları bu terör örgütünün arkasına saklanmalarındaki niyet Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı’nda neyse güneydoğudaki oyun aynı oyun. Liderler aynı oyunu gördüler. Birlik ve beraberlik içerisinde tek vücut olarak ya istiklal ya ölüm dercesine bu vatanı yeniden vatan yapan yeniden Anadolu’yu kökleştiren bir hamle yapılıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ruhu huzurunda Alpaslan’dan Fatih’e kadar tüm türk büyüklerinin huzurunda şunu söylüyoruz Niğde meydanında ‘rahat uyuyun’” dedi.

 

Belediye Başkanı Rifat Özkan konuşmasını şu sözlerle tamamladı “15 temmuz’da Anadolu’yu yeniden işgale geldiler. Niğdeliler bağrından çıkardığı Ömer Halisdemir ile yeniden onları kovaladı. Yeniden kahramanlıklar gösterdi. Sizin gösterdiğiniz hedeflerde tek vücut olarak durduk. Dimdik olduk, darbeyi ve işgali yerinde boğduk. Biz öyle kahramanlarız diye buradan haykırıyoruz. Rahat uyuyun türk büyükleri ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Onur ve gurur günümüzü tekrar tebrik ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm türk büyüklerinin ruhu şad olsun, şehitlerimize rahmet diliyorum, yaşayan gazilerimize hayırlı ve sıhhatli uzun ömürler diliyorum”.

 

Konuşmanın ardından Niğde Valiliği önünde şeref defteri imzalandı, Niğde Belediyesi tarafından hazırlanan fotoğraf sergisinin gezilmesiyle program sona erdi.