a
444 51 01
Çağrı Merkezi
Share
Başkan Özdemir Sağlıklı Şehir Protokolü'nü İmzaladı


Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ve Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu’nun katılımı ile Sağlıklı Şehir Protokolü imzalandı.

 

Valilik makamında gerçekleşen, Sağlıklı yaşama teşvik etme ve toplumu sağlıklı yaşam konuları hakkında bilinçlendirme, yapılan çalışmaların desteklenmesi ve toplum sağlığının iyi yönde geliştirilmesini amaçlayan Sağlıklı Şehir Protokolü bir yıl süresince devam edecek.

 

Niğde Valiliği koordinesinde Niğde Belediyesi ve Niğde İl Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile hayata geçirilecek proje ile Dr. Sami Yağız Caddesi Cuma ve Cumartesi günleri 21:00-24:00 saatleri arasında haftanın iki günü trafiğe kapatılarak cadde üzerinde kurulan stantlarla ve yapılacak çeşitli etkinliklerle vatandaşlara sağlıklı yaşam hakkında bilgi verilmesi hedefleniyor.

 

Şehir genelinde tüm bireylerin sağlık düzeylerin artırılması, toplum genelinde sağlık okur-yazarlığının artırılması ve gerekli çevresel düzenlemelerin yapılmasını amaçlayan Sağlıklı Şehir Projesi, Sağlıklı Çocuk, Sağlıklı Genç, Sağlıklı Kadın, Sağlıklı Yaş Alma ve Sağlıklı Çevre adı altında 5 ana başlıktan oluşuyor.

 

Sağlıklı Yaşam projesinin ana başlıklarından biri olan Sağlıklı Gençlikte ise gençlerin kendini tanıyan, doğru ifade edebilen, bağımlı olmayan ve fiziksel aktivitelere katılan bireyler olması projenin amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Niğde Belediyesi işbirliği ile gençlik döneminde yaşanan sağlıkla ilgili sorunların saptanması ve bunlara yönelik eğitimler, turnuvalar, aktiviteler yapılması planlamaktadır.

 

Toplumun ve ailenin temel taşı olan kadınlara yönelik çalışmalarda ise ana çocuk sağlığı başta olmak üzere kadın sağlığı ile ilgili eğitimler verilerek sağlıklı anneler ve kuşaklar oluşması amaçlanmaktadır. Ayrıca kadınları sağlık okuryazarı kılmak, çocuk ve gençler üzerinden de toplum sağlığına önemli katkı sağlayacaktır.

Temiz, güvenli ve yüksek kalitede fiziksel çevre koşullarının oluşturulması hedeflenen proje kapsamında toplumun temel ihtiyacı olan temiz suyun sağlanmasına yönelik Niğde Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü iş birliği halinde gerekli denetim ve çalışmaları gerçekleştirecektir.

 

Engelsiz çevre kavramının geliştirilerek çevre koşullarının engelli ve yaşlı toplum bireylerinin kullanımına daha uygun hale getirilmesi amaçlanmakta ve şehirde yeşil alanların artırılması, bisiklet ve yürüyüş alanların genişletilerek iyileştirilmesi ve dumansız hava sahasının oluşturulmasına yönelik çalışmaların arttırılarak devam etmesi gibi düzenlemeler de proje kapsamında düşünülmektedir.

 

Yaşlı bireylerin de unutulmadığı projede yine yaşlanmaya değil sağlıklı yaş almaya yönelik eğitimler düzenlenmesi ve yaşam kalitesini artırılması amaçlanmıştır. Kentin farklı bölgelerine kurulacak sağlıklı yaş alma merkezlerinde ev kazaları, kronik hastalıklar ve akılcı ilaç kullanımı, kanser taramaları vb. konularda eğitimler verilerek bilgi düzeyi artırılacaktır. Ayrıca toplum genelinde sağlıklı yaş alma ile ilgili farkındalığın artırılarak geleceğin potansiyel yaşlılarını bu döneme hazırlamak amaçlanmaktadır. Evde sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi, yaşlı istismar ve ihmali konusunda farkındalık oluşturulması, yaşlıların sosyalleştirilmesinin ve kendi yaşam ortamlarında sağlıklı yaş almalarının sağlanması da projede ele alınacaktır.

Şehirde hizmet veren esnaflara, besin ve genel hijyen eğitimi ve bağımlılıkla mücadele için eğitimlerin de verileceği Sağlıklı Şehir Projesinde, kronik hastalıkların önlenmesine yönelik tuz ve şeker kısıtlamasıyla ilgili de esnaflara eğitim verilmesi ve son olarak Belediye çalışanlarının tümüne sağlıkla ilgili eğitimler verilmesi yer alıyor  

 

Sağlıklı şehir imza protokolü sonrası Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; “Şehrimizin ve insanımızın faydasına olabilecek her türlü hizmetin öncüsü ve destekçisi olmaya devam edeceğiz. Sayın Valimiz Yılmaz Şimşek ile karşılıklı imzalarını atarak hayata geçirdiğimiz, bir yıl boyunca devam edecek projenin ilimize ve tüm Niğdelilere hayırlı olmasını diyorum” dedi.