a
444 51 01
Çağrı Merkezi
Share
Niğde’de Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kutlandı

 

 

 

Niğde Valiliği tarafından 15 Temmuz hain darbe girişiminin üçüncü yılı Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’nda düzenlenen programla anıldı.

 

Niğde Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’nda düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinliklerine Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde AK Parti Milletvekilleri Yavuz Ergun, Selim Gültekin, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, İl Jandarma Komutan vekili Jandarma Albay Hasan Hüseyin Ekmen, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve şehit yakınları katıldı.

 

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; “O Kara gecenin üzerinden tam üç yıl geçti. Üç yıl önce bu gün yine bu meydanda buluşmuştuk. Ülke olarak bütün dünyaya karşı, büyük bir direniş gösterdik. Niğde de belki o gün silah sesleri duyulmadı ama 6 tane Niğde’mizin yiğit evladı ülkemizin farklı yerlerinde şehit oldular. 15 Temmuz gecesinin sembol ismi şehrimizin evladı Ömer Halisdemir Niğde’mizden çıktı ve bizde kahramanımızla çok gurur duyduk duymaya da devam edeceğiz. Bu gün yine şehit olan kahraman şehidimiz Jandarma Teğmen Alim Keskin kardeşimizi ebedi hayatına hep birlikte uğurladık. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet eylesin” dedi.

 

Kahramanlığımızla büyük gurur duyuyoruz diyen Başkan Özdemir; “Ülke olarak zor bir coğrafyadayız. Bütün dünyanın gözü üzerimizde. Üzerimize oynanan oyunlar devam ettikçe bu ülke bu millet birlik ve beraberlik ruhu ile ne zaman nerde bir olması gerekirse 15 Temmuzda olduğu gibi bütün olumsuz güçlerin karşısında olacaktır. 2016 yılı 15 Temmuz’unda da biz bütün dünyaya bu birlikteliğimizi beraberliğimizi haykırmıştık. 15 Temmuz gecesi kara bir geceydi. O kara gece Türkiye Cumhuriyetinin aydınlık geleceğini bundan sonrası için başlatan bir gece oldu. Türk Milleti’nin büyük gücünü, bir ve beraber olduğunda neler yapabileceğini tüm dünya gördü. O gece bir ilk yaşadık. Her zaman darbeler salaları susturuyordu, ilk defa 15 Temmuz Darbesinde salalar darbe girişimini susturdu. Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun bütün hemşerilerimiz meydanlara akın ettiler ülke olarak darbe gecesi bütün dünyanın inanamadığı bir kahramanlık destanı yazdık. Kimi tankların önüne yattı, kimi canı pahasına eline ne geçti ise ülkesi için seferber oldu. Bunu yapabilecek hiçbir ülke yok dünyada. Bu nedenle kahramanlığımızla çok büyük gurur duyuyoruz ve Ne Mutlu Türküm diyoruz. Bizler bir olduğumuz, beraber olduğumuz sürece hiçbir güç bizi yıldıramayacak, hiçbir dış etken bize sözünü geçiremeyecek. Tek Vatan, Tek Bayrak, Tek Millet, Tek Devlet diyerek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a saygı ve sevgilerimizi sunuyor, Onunla birlikte bu yolda yürümeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Hakkâri’de hain terör örgütü PKK'ya karşı yürütülen operasyonlarda şehit düşen askerlere rahmet temennileri ile konuşmasına başlayan AK Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin; “Yaşadıklarımızı asla unutmayacağız, milletimizin kahramanlıklarını, canlarını feda eden şehitlerimizi, gazilerimizi, söz konusu vatan olduğunda milletimizin nasıl bir güç, irade ve kararlılık sergilediğini, 15 Temmuz ruhunu yaşatacak genç nesillerimize aktaracağız. Onlarında bu ruhla yetişmeleri için durmadan, dinlenmeden çalışacağız. Hemşerilerimiz, Kemal Tosun’a, Varol Tosun’a, Yalçın Aran’a, Ramazan Konuş’a, Hakan Ünver’e, geceye güneş gibi doğan, kalkışmanın seyrinin değişmesinde önemli rol oynayan kahraman şehidimiz Ömer Halisdemir’e ve vatanımız uğruna hakka yürüyen bütün şehitlerimize, Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim şahadetlerini kabul, peygamber efendimize de komşu olmayı nasip eylesin. Bütün gazi kardeşlerimiz ve demokrasimize sahip çıkmak için o gece; hiç düşünmeden sokağa çıkan, devamında da meydanlarda demokrasi nöbetini tutan siz değerli hemşehrilerimize de şükranlarımı sunuyorum. Tarih sizleri de unutmayacak. Yüce Mevla’m sizlerden razı olsun, sağlıklı, huzurlu bir ömür nasip eylesin” dedi

 

AK Parti Niğde Milletvekili Yavuz Ergun; “15 Temmuz 2016’da Ülkemizi, Devletimizi ve Aziz Milletimizi hedef alan hain Fetö darbe girişiminin üzerinden 3 yıl geçti. Biz Millet olarak derin bir hafızaya  ve güçlü bir inanca sahip olan köklü bir medeniyetin mirasçılarıyız. O Karanlık gecede Ülkemizin dört bir yanında sergilenen kahramanlıkları asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. Şehidimiz Ömer Halisdemir’e, Ramazan Konuş’a, Hakan Ünver’e, Varol Tosun’a, Kemal Tosun’a, Yalçın Algıran’a, vatan için canlarını feda etmiş başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şifalar diliyorum. Bu aziz milletin tarihinde her zaman böyle yiğit kahramanlar olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bu güne kadar bu vatan topraklarının savunması için verdiğimiz şehitlerimiz hepimizin ortak değeridir. Kimse ama hiç kimse şehitlerimizi kendine mal etmeye çalışmasınlar. Onların üzerinden kendilerine çıkar sağlamaya çalışmasınlar. Bu Millet her şeyi bilen ve yeri geldiğinde gerekli cevabı veren aziz bir millettir.  Büyük bir Badireyi atlatan Ülkemizin, Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Gelecekteki hedeflerine Koşar adımlarla ilerleyeceğine yürekten inanıyorum. Başta 15 Temmuz hain darbe girişimini planlayan, ortak olan ve ülkemizi bölmeye çalışan tüm hainler için yaşasın cehennem diyorum” şeklinde konuştu.

 

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek; “Hain darbe girişiminin üstünden tam 3 yıl geçti ama daha dün gibi aynı heyecanla aynı ruhla bugün şehidimiz Ömer Halisdemir’in adını taşıyan bu meydandayız. Üç yıl önce millet olarak devlet olarak maalesef çok karanlık bir gece yaşadık. Türk Ordusu içerisine sızmış bir takım hainler, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi ortadan kaldırmaya ve devletimizi işgal etmeye kalktılar ve bunu yaparken de tarihte hiçbir zaman görülmemiş büyük bir vahşete kalkıştılar öyle ki sivil halkın üzerine kurşun yağdırdılar meclisimizi bombaladılar ve yine meydanlara bomba attılar ama unuttukları bir şey vardı bu milletin cesaretini ve ferasetini unuttular. Nitekim Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine bu millet genciyle yaşlısıyla sokaklara,  meydanlara döküldü ve büyük bir kahramanlık destanı yazdı. O gece göstermiş olduğu Niğde’mizin Şehitleri ve kahramanları Ömer Halisdemir, Varol Tosun, Kemal Tosun, Yalçın Aran, Hakan Ünver, Ramazan Konuş bizlerin gururu oldu. O gece 250 şehit verdik Bir çokta gazimiz oldu ama bu hainlere gerekli ders verildi daha sabah olmadan hepsi derdest edildi. Bundan sonrada bu milletin bağrından çıkan kahramanlar  ülkemize vatanımıza bayrağımıza el uzatanlara gerekli dersi verecektir bundan kimsenin kuşkusu olmasın Allah bir daha böyle karanlık bir geceyi bizlere yaşatmasın Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın Allah bu milletin yar ve yardımcısı olsun” dedi

 

Binlerce Niğdelinin Niğde Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’nda buluştuğu 15 Temmuz Anma programı, protokol konuşmalarının ardından sahne alan Nurullah Güneşdoğdu, Ömer Döngeloğlu, Ali Kınık ve Dursun Ali Erzincanlı’nın anlatımları ile devam etti.