Proje Detayları — Niğde Belediyesi

Proje Detayları

Kentsel Dönüşüm Proje Detayları

121 Hektarlık alanda yapılacak olan Niğde Efendi Bey-, Şehitler, Şahinali, Mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm ve Yenileme projesi Merkez İmam Hatip Lisesi nin bulunduğu kavşaktan başlayarak Niğde Evlerinin bulunduğu bölgeye kadar uzanmaktadır. Kentsel Dönüşüm ve Yenileme projesi kapsamında alanda 6.000 adet 60m2, 75m2, 90m2,110m2, 125 m2, 135 m2, 149m2, 190m2 den oluşan konut tipleri oluşturulacaktır. Ayrıca 20–35–50 ve 80 m2 den oluşan bağımsız ticari alanlar oluşturulacaktır. 35 ve 25 metre genişliğinde bulvarlar olacaktır. İnsanların rahatça dolaşmaları spor yapmaları için yürüyüş yolları çeşitli açık spor alanları yapılacaktır. 240.000 m2 yeşil ve rekralasyon alanı ve bunun 120.000 m2 si kent parkı olarak dizayn edilecektir. Kent parkı içerisinde Restaronlar, Kafeler, Çay Bahçeleri, Oturma alanları olacaktır.

Kültürel Etkinlik ve Sosyal Tesisler

Kültürel etkinliklerin rahatça yapılabilmesi için Amfi tiyatro, Alış – Veriş merkezi, Kültür merkezi bulunacaktır. Kent Parkı yakınında Butik otel Suni Göl Kafe, Restorant Gezi ve Yürüyüş alanları ile Doğal bir yaşam tarzı sunulması hedeflenmiştir. Eğitim alanları olarak 3 adet 32 derslikli ilköğretim Okulu, 1 adet 24 Derslikli Lise Binası, 2 adet Ana Okulu binası ile bölgede yaşayacak olan insanlara fiziki olarak güzel bir Eğitim Ortama hazırlamak için çağın gerektirdiği her türlü imkân hazırlanacaktır. Sağlık Açısından 2 adet sağlık merkezi bölge halkının sağlık hizmetlerinden ve aile hekimliğinden en güzel şekilde yararlanması sağlanacaktır. Dini Tesis alanları olarak 2 yeni camii 3 korunan olmak üzere 5 adet camii olacaktır. Kentsel Dönüşüm ve yenileme alanının ortasına Kapalı alış veriş merkezi yapılacak olup yeni bir cazibe merkezi oluşturulacaktır.

Modern Ticaret Merkezi ve Rekreasyon Alanları

Alanda yeni bir ticaret merkezi yapılarak birçok ticari aktivitenin buraya taşınması sağlanacaktır. Toplam alanın sadece %11 ‘i konut alanlarına kalan %89 luk kısmı Sosyal donatı alanları ve Yeşil alan olarak kullanılacaktır. Kişi başına 10 m2 yeşil alan oluşturulacaktır. Bölgedeki gece kondu sahipleri kaderlerine terk edilmeyecek olup onlarında ev sahibi olması için Niğde Belediyesi olarak onların ev sahibi olmaları için enkaz bedelleri üzerinden uzun vadeli borçlandırılmaları için her türlü önlem alınmıştır. Bölgede yaşayan insanlardan %70 i ile sözleşme imzalanmıştır. Alansal olarak yaklaşık %87,5 i ile anlaşma yapılmıştır. Belediyemiz Encümeni tarafında kamu yararı kararı alınarak Niğde Valimiz tarafından kamu yararı kararı onaylanmış olup sözleşme imzalamaya yanaşmayan hak sahiplerinin alanları belediyemiz tarafından kamulaştırılacaktır. Ülkemizin deprem bölgesinde olması bu projenin önemini bir kat daha arttırmaktadır. Yollar ve bulvarlar modern yaşamları ile komple bir yaşam merkezi olarak dizayn edilecektir.