Kültürel ve Sosyal Hizmetler — Niğde Belediyesi

Kültürel ve Sosyal Hizmetler

Birçok alanda kültürel ve sosyal hizmetler gerçekleştiriyoruz. 2009 - 2010 - 2011 ve 2012 yıllarında Ramazan Kültür ve Sanat Etkinlikleri düzenledik. Diğer yandan Kültürel Etkinlikler kapsamında Konya, Şanlıurfa, Ankara, Çanakkale gibi şehirlere önemli gün ve haftalarda kültürel geziler düzenledik.

Şehrimizin folklorunu, tarihini bugünümüz ve gelecek nesillere taşımanın önemine inanarak, yazılı eserlerin basılmasına da büyük önem vermekteyiz. Bu kapsamda; Üniversitemiz öğretim üyelerinden yardımcı Doç. Dr. Nedim Bakırcı’nın hazırladığı ve Niğde’miz şairlerinden İbrahim Dabak’ın şiirlerinden oluşan kitabın basımını yaparak yayınladık.

Küçük Gezgin kitabı hazırlatılarak, gezgin gözüyle Niğde’yi çizgi-roman tadında çocuklarımıza tanıttık.

Yetki ve görev sınırlarımız içerisinde, hedeflenen Niğde’ye ulaşma yolunda engellerin aşılmasını kolaylaştıran her türlü projeyi ve çalışmayı destekleme gayreti içerisinde İstatistiklerle Niğde kitabının basımını sağladık.

Medeniyetlerin yaşatıldığı şehrimizin tanıtımı için, tarihi eserlerden oluşan turizme yönelik fotoğrafların açık hava reklamcılığı araçlarından bilbordlarda farklı zamanlarda on şehirde ücretsiz yayınlanmasını sağladık.

Niğde’miz ile ilgili eski yıllara ait fotoğrafların titizlikle toplanarak bir araya getirilmesiyle İngilizce ve Türkçe Fotoğraflarla Eskimeyen Niğde fotoğraf albümünü büyük bir uğraşı ve titizlikle hazırlayarak, basımını gerçekleştirdik.

Anadolu Selçuklu döneminin Niğde’deki önemli eserlerinden olup taç kapısının sanatsal zarafetiyle de ün yapan Alaaddin Camiinin(1223)  mini maketini hazırlattık.

Niğde Belediyesi, ilk defa dönemimiz içinde EMİT Fuarına katılarak ilimizi tanıttı. Turizmin Niğde ekonomisine katkısını artırmak için, eserlerimizin ve kültürel zenginliklerimizin iyi sunulmasının bilinciyle hareket ediyoruz.